search in this Website

utorok 30. októbra 2012

Nové tváre módnej scény roku 2012

     Akousi tradíciou v rámci Bratislavských módnych dní sa stalo predstavenie nových mladých dizajnérov širšej verejnosti. Výborná myšlienka a samozrejme tiež obrovská šanca pre mladých dizajnérov, ktorí majú na Slovensku naozaj len obmedzenú možnosť zviditeľniť sa. Enormný dopyt po tejto príležitosti (tento rok sa "pobilo" viac než 80 uchádzačov), taktiež zaručuje  určitú dávku kvality, aj keď dodnes mi nie je celkom jasné aké sú presné kritéria, pre postup do finálovej osmičky. Treba však uznať, že aj tento rok sa predviedlo pár mladých talentov, ktoré si jednoznačne miesto na módnej scéne zaslúžia. Pozrime sa spoločne na to, ako sa im podarilo popasovať sa s tohtoročnou témou "premeň chvíľu na zázrak".


Veronika Kostková

     Víťazkou mladých tvárí módnej scény roku 2012 sa stala, nie tak celkom úplný nováčik na módnej scéne, módna dizajnérka, Veronika Kostková. Svoju spoločnú kolekciu s Liborom Komosným, Vertical  sa Veronike podarilo predviesť aj v rámci Bratislava Fashion Weekend 2012.  
     Chvíľu som rozmýšľala nad tým, ako sa mladej návrhárke podarilo popasovať sa s témou- premeň chvíľu na zázrak. Prvoplánovo by som si totiž pod týmto zadaním predstavila niečo úplne iné, ale potom ma napadlo, že naše "zázračné chvíle" spočívajú práve v dokonalosti. Sú pre nás výnimočné preto, lebo sú pre nás dokonalé a čo je viac dokonalé ako symetria, čistota a farebná harmónia? Nie nadarmo sa hovorí, že v jednoduchosti je krása a nie nadarmo to tento rok vyhrala  Veronika.Michaela Mazalánová

    Rebelka Michaela Mazalánová sa svojou tvorbou približuje niekdajšej výherkyni  nových tvárí Zlatici Hujbertovej. Zdanlivo obyčajná kolekcia plná sivej, kaki a vojenskej zelenej je založená na prešpekulovaných detailoch, ktoré však vynikli oveľa viac naživo ako takto z fotiek. Nezabudnuteľné budú pre mňa chlpaté ľadvinky, náhubky pre psov alias ramenné vycpávky, či šialené strihy na prvý pohľad  nezlučiteľných kombinácii. Myslím si, že rebelstvo bude aj naďalej silnou dominatou v Miškinej tvorbe, a práve vďaka tomu, si určite nájde stálych priaznivcov. Alternatíva, ktorú slovenskému módnemu trhu ponúka  nie je na zahodenie, uvidíme ako sa k tomu postaví konzumné Slovensko.


l
Lenka Poulová

     Lenka vdýchla historickým kostýmom druhý dych. Celkom zaujímavé spracovanie najmä kože s dobovými  prvkami, pôsobilo nadčasovo a sexi. Jej kolekcia je zmesou niečoho nového, napriek tomu, že čerpá z minulosti. Viem si predstaviť jej kabítiky na slovenských  ženách, no malým hendikepom by mohla byť cena jednotilvých  modelov, ktorá podľa môjho názoru pri niektorých modeloch naozaj nie je najnižšia.
Petra Pršová

     Sivo-žltá kombinácia v podaní Petri Pršovej bola pre mňa  pastvou pre oko. Milujem žltú a zbožňujem jej kombináciu so sivou. Petra poňala tému naozaj zaujímavo. Vzala obyčajnú mestskú ženu- šedú myšku a vdýchla  do nej život za pomoci žltej, čo je údajne farba, ktorú si  ľudské oko a mozog všimne ako prvú spomedzi všetkých farieb. Čo však na prehliadke nebolo veľmi vidieť je kvalita látok, ktorá na fotkách už vidno bohu žiaľ je a je pravda, že to miestami pôsobí trošku lacno. Som však presvedčená, že keby Petra použila o niečo kvalitnejšie látky bola by horúcou kandidátkou na víťazku. (Čo pre mňa bola aj bez toho) ;)Vlastimil Suchý, Monika Nováková, Slavomíra Vlasová

     Nedajte sa zmiasť, títo mladí návrhári nepredviedli spoločnú kolekciu,  to len ja som ich tak akosi spojila, pretože ich tvorba ma tentokrát oslovila najmenej.  Nedá sa povedať, že by bola zlá, alebo škaredá, len  mi prišla trošku nedotiahnutá, alebo skôr neucelená.  Ale aj tu sa našli kúsky, ktoré ma naozaj zaujali. Napríklad famózny (pravdepodobne plstený?) kabát a dlhé šaty od Moniky Novákovej, či šaty s priesvitnou suknicou a "havraními" rukávmi od Vlastimila Suchého.

Náhľad na ostatné modely, ktoré mne osobne až tak neulahodili. Najmä kvôli akejsi neforemnosti, neucelenosti  a u Vlastimila trošku gýčovosti. A možno som len nepochopila ich spracovanie témy.

Vlastimil Suchý


Monika Nováková


Slavomíra Vlasová

Róbert Vrzala

     Fantastické, psychadelické, kreatívne.. Róbert Vrzala  u mňa vyhral na plnej čiare. Milujem výstrednosť a inovatívnosť. Páči sa mi všetko od tričiek, cez  topánky až po pršiplášte.Výborne zapracované detaily modernej doby  a mexickej kultúry,  zaujímavé materiály, no nie je sa čomu čudovať, že Robo získal špeciáalnu na rýchlo  vymyslenú cenu za kreativitu. Chcem ten pršiplášť a je mi jedno, že  to je mužská kolekcia a aj to že stojí asi "milión" Eur!

Ako sa pozdávajú tohtoročné nové tváre módnej scény Vám? Vybrali by ste si?:)

7 komentárov:

 1. Davam odpoved na modely ktore vytvorila Petra Prsova,aj mne sa velmi pacili,v jednoduchosti je krasa,su nositelne,co tiez mne vyhovuje,boli velmi pekne vypracovane,mravenciou pracou,robene srdcom,to ze vyzneli pekne na mole,davam za pravdu,keby mala dakeho sponzora,urcite vyberie kvalitnejsie latky,vsetko je o peniazoch a znamostiach,zucastnila som sa,videla som a pochopila som ako to chodi,podla mna mali ocenenie dostat vsetci,vsetci by si to boli zasluzili,.....

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Absolútne súhlasím, ďakujem za názor. ;)

   Odstrániť
  2. Dobrý deň, ja som Josef Lewis. Spoľahlivý, oprávnený a akreditovaný veriteľ. Vypožičiavame všetky druhy úverov veľmi rýchlo a jednoducho, osobný úver, automobilový úver, úver na bývanie, študentský úver, podnikateľský úver, úver Inventor, konsolidácia dlhu. atď

   Získajte dnes schválené podnikové alebo osobné pôžičky a získajte finančné prostriedky v rámci toho istého týždňa aplikácie. Tieto osobné pôžičky môžu byť schválené bez ohľadu na váš kredit a je tu veľa šťastných zákazníkov, aby túto zálohu podporili. Ale dostanete nielen osobný úver, ktorý potrebujete; dostanete najlacnejšiu. To je náš sľub: Garantujeme najnižšiu sadzbu za všetky pôžičky s voľnými kolaterálmi.

   Snažíme sa ponechať pozitívny a trvalý dojem prekračovaním očakávaní mojich zákazníkov vo všetkom, čo robím. Naším cieľom je zaobchádzať s dôstojnosťou a rešpektom pri súčasnom poskytovaní najkvalitnejších služieb včas. Žiadne sociálne poistenie Požadované číslo a žiadna kreditná kontrola sa nevyžaduje, 100% zaručená. Ak máte záujem o úver a máte podvody, prosím, okamžite odpovedzte pomocou nižšie uvedených podrobností.

   E-mail: progresiveloan@yahoo.com
   Call / WhatsApp: +16626183756 ďakujeme   Odstrániť
 2. Len by som rada uviedla na pravú mieru pár chybných informácií, hoci sú to obyčajné detaily. Témou bolo "Obráť chvíľu na zážitok", nie "na zázrak", pod čím by sme si asi predstavovali iné poňatie kolekcií. A alebo možno nie. Každý z návrhárov pred svojou prezentáciou vo vizitke opísal, ako s tou témou pracoval, čo do nej vložil. Čo pomôže každú z kolekcií pochopiť. Kolekcia, s ktorou sa Veronika Kostková prezentovala na BFW sa nazývala "Vertical it", nie Vertical. "Vertikal" je Liborova diplomová práca, "It" je diplomová práca Veroniky. Ako som už písala, jedná sa o detaily, ale zdalo sa mi, že by mali byť uvedené správne.
  Inak s niektorými názormi súhlasím, s niektorými nie. Ale to je už skôr o subjektívnom pohľade každého z nás.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Aj subjektívny pohľad je pohľad, nie každý však je v porote...

   Odstrániť
  2. Ďakujem za upozornenie na chyby. Samozrejme, že máte pravdu. Idem to hneď napraviť. K.

   Odstrániť
 3. Niektore prijemne, velmi :) Michaelu Mazalanovu si vsimam uz dlhsie a Vrzala aj Lenka Poulova ma teraz uputali :)

  OdpovedaťOdstrániť