search in this Website

štvrtok 14. júna 2012

Absolventská prehliadka VŠVU 2012 / Ateliér 343

     Ateliér odevného dizajnu VŠVU pod taktovkou doc. Júlie Sabovej aj tento rok úspešne odprezentoval absolventov s unikátnymi koncoročnými prácami. Prehliadka sa uskutočnila dňa 7.6. v bratislavskom divadle Meteroit, a že sa bolo aj tento raz na čo pozerať sa presvedčíte už o malú chvíľu.
     Mladí nádejní dizajnéri predviedli naozaj kvalitné práce, odvážim sa tvrdiť, že mnohí tromfli skúsených módnych návrhárov. Aj keď nie všetky autorské kolekcie boli "ready to wear", každá jedna mala obrovskú výpovednú hodnotu a miestami sa v publiku ani nedýchalo.

    Medzi odprezentovaných návrhárov sa zaradili čerství bakalári Maja Božovič, Lena Rypáková, Andrea Ganoczy, Emma Korpová a vrámci magisterských prác sme mohli vidieť Mirku Ferklovú, Libora Komosného, Martina Hrču, Luciu Královú, Veroniku Kostkovú, a taktiež Lenku Tatárovú. Hosťujúcou dizajnérkou bola Henrieta Kurčíková z Ateliéru textilného priestoru, ktorá sa predviedla svojou kontroverznou kolekciu pokrývok hlavy.


Lena Rypáková - Ceci n´est pas un papillon / Toto nie je motýľ
     Lena sa vo svojej prvej autorskej prehliadke pohrala s ilúziou. Vrámci využitia Roschachovej psychoanalytickej metódy- čo vidíme záleží najmä od uhľa pohľadu, pripravila kolekciu plnú umeleckých nástrah. Abstraktný expresionizmus, geometria motýlich krídel, ale aj gravitácia, to všetko sú pojmy obsiahnuté v autorkinom diele.  Pre mňa jednoznačne najlepšia kolekcia večera, doplnená a dokonalé topánky, ktoré podtrhovali výnimočnosť jednotlivých modelov. Topánky boli rovnako ako aj po minulé roky zapožičané spoločnosťou Humanic.
      Veľmi ženská, rafinovaná, plná prekvapení a priľahlých materiálov. Presne takto si predstavujem dobre prevedenú myšlienku. Lenka klaniam sa. :)


Maja Božović - Viac vrstvená príroda      Asi málokomu by príroda v prvom momente evokovala čiernu farbu, no autorka kolekcie to má do detailov premyslené. Nielenže je čierna farba najbohatšia na pigment a dosiahnete ju len niekoľko násobným farbením a je ju preto veľmi ťažké docieliť, ale zároveň toto vrstvenie čiernej prelína aj s povahou ženy pre ktorú modely primárne navrhuje. Rovnako ako poklad prírody vzácne čierne uhlie,  aj Majina kolekcia je v skutku výnimočná. Nesnaží sa vymyslieť nový odev, hrá sa s kúskami oblečenia, ktoré sa nám bežne povaľujú v šatníku, avšak ona im vdýchla dušu vďaka ktorej jej modely hovoria za Vás.Andrea Ganoczy / No- way
     Veľmi zaujímavé skĺbenie materiálov ako úplet, pletenina, šifón, či šantung, odprezentovala vo svojej záverečnej práci Andrea Ganoczy. Súčasťou jej tvorby je prelínanie dvoch ročných období- leta a zimy, a taktiež športov, ktoré sú pre tieto obdobia typické. Subjektivita autorky sa naplno prejavuje aj vďaka šípkam, ktoré nenápadne sprevádzajú celú jej kolekciu. A čo tieto šípky znázorňujú? Predsa smer ženy  na jej ceste životom.Emma Korpová / The cukoo´s nest (100%)


     O dokonalý zážitok sa publiku postarala aj Emma so svojou dychvyrážajúcou kolekciu inšpirovanou aj prostredím psychiatrie. Kolekcia je autorkinou výpoveďou o svete v ktorom žijeme. Svet plný kontrastov odráža najmä skĺbenie materiálov používaných v ústavoch pre duševne chorých s tými, ktoré reprezentujú krehkosť, ladnosť a nevinnosť baletných kostýmov. Veľký umelecký dojem zanechala autorka určite nie len vo mne. Pevne verím, že kolekeciu budem mať možnosť vidieť aj na fotkách, ktoré modelom vdýchnu iný rozmer.Miroslava Ferklová / Day of(f) business
     Ako prvá spomedzi diplomantov predviedla svoju tvorbu Mirka, ktorá ako jediná prezentovala kolkeciu určenú len pre mužov. Myšlienka zachytenia slovenského biznismena od raňajšieho outfitu až po ten voľnočasový sa celkom ujala, rovnako ako aj redizajn "slovenských košieľ". Autorkina potlač "QR_káro" by malo obsahovať "QR kód". Ako presne je v modeloch zachytený sa dozviete už v najbližších dňoch v článku, ktorý práve pripravujem. :) Mne osobne v tejto kolekcii niečo chýbalo. Nebolo to zlé, ale na môj vkus trošku jednoduché. Možno iná farebná škála, alebo odvážnejšie strihy by ma dokázali zaujať viac.  Zároveň musím pochváliť názov kolekcie, ktorý je  rozhodne výstižný, a taktiež detaily na ktorých si dala Mirka naozaj záležať. V každom prípade, autorke držím palce a teším sa na jej ďalšie kolekcie. :)Libor Komosný / Vertical
     Libor Komosný známy aj vďaka Bratislavským módnym dňom, opäť nesklamal. Aj svojou kolekciu Vertical, inšpirovanou architektúrou v minimalistickom štýle si našiel svojich priaznivcov. Geometrické poňatie strihu látok a rôzne odtiene bielej, zaručili modelom dokonalý súlad a čistotu, ktorá z nich vyžaruje. Je pravda, že Liborova tvorba nie je veľmi nositeľná, ale za to je plná emócii, ktoré sú v našom živote nenahraditeľné. Nenahraditeľné rovnako ako Libor.


Liborovu kolekciu Identity, ktorú predviedol na Bratislavských módnych dňoch si môžete pozrieť TU.


Martin Hrča /  Tieň  je diera vo svetle     Všimli ste si niekedy prirodzený tieň  v odeve? Ja nie, ale magister  Hrča očividne áno. :) Martin sa vo svojej kolekcii pokúsil stvárniť práve ten prchavý moment tieňu za pomoci strihovej línie a farebnej odlišnosti. Svoju tvorbu koncipuje do obdobia vzniku prvej republiky a normalizácie. Šaty mal doplnené o topánky  na mieru z dielne Annie Claire. Publikum  Martinovi nadšenie tlieskalo. Očaril aj Vás?Lucie Králová / Lost in Folds - stratené v preklade
     Inšpiráciou pre Luciinu kolekciu bola predovšetkým socha,  konkrétne socha Olbrama Zoubka. Autorka vo svojej tvorbe upriamuje pozornosť  na človeka ako celok, ktorý je najpodstatnejší vo svojom bytí. Celou líniou je pretkaný motív "skladania" a "prekladania", ktorý podčiarkuje vertikálne poňatie postavy. Keďže Lucka na šaty (na poslednom obrázku) dostala hneď niekoľko ponúk na kúpu nie je pochýb o tom, že jej  kolekcia zaujala. Zaujímavá farebná škála pripomína antiku a tu sa opäť vraciame k antickému grécku, kde  sú sochy azda tým najpodstatnejším čo z tejto kultúry zostalo.Veronika Kostková / unisex kolekcia IT  "to"
    Zaujímavú koncepciu predviedla aj čerstvá magistra Veronika. Kolekcia, ktorú prezentovala bola extravagantná a unikátna.  Atypický bol najmä námet. Autorka rúca múry medzi striktným rozlišovaním mužov a žien. Jej modely balansujú na hrane medzi oboma pohlaviami. Podarilo sa jej to najmä vďaka vrstveniu materiálov, zložitým krajčírskym prevedením, ktorým maskuje fyziologické prvky ľudského telo.Lenka Tatárová / Provocative - kolekcia k Audi A1


     Jednoduchá, svieža a veľmi ženská kolekcia je koncipovaná ako kolekcia k modelu Audi A 1. Zaujímavé farebné a materiálové kombinácie boli ozvláštnené rovnicou 3+3+3, ktorej pointa mi opäť tak trošku unikla. Nič to však nemení na fakte, že vzhľadom k tomu, že autorke zámer s doladením modelov k autu vyšiel. Aspoň pre mňa modely pôsobia dosť "metalicky"  a priemyselne no  stále dostatočne zmyselne.
Hosť z Ateliéru textilného priestoru:

Henrieta Kurčíková / Status 
      Tradíciou pretkaná kolekcia pokrývok hlavy znázorňuje rôzne typy žien,  od romantickej duše až po tvrdú  dominu. Na 5tich modeloch autorka deklaruje rôznorodosť  žien, ale aj ich pováh. Kým prvý model je v skutku dekoratívnou okrasou, posledný je už len tvrdou a strohou maskou. Keď modelka predviedla prvý model, v hľadisku to riadne zašumelo, no pri poslednom už radšej nikto ani nedýchal. :)


Ďakujem organizátorom ako aj absolventom za príjemný umelecký zážitok. Len organizátori by nabudúce mohli myslieť na väčšie priestory, keďže absolventské prehliadky naberajú na popularite.  
    Zároveň musím priznať, že mne sa tohtoročné bakalárske práce páčili o niečo  viac ako tie magisterské, to však  neznamená, že Vám sa nebudú páčiť viac práve tie. :) Ako  hodnotíte tento ročník Vy? :) 


Foto: Tibor Gécy

8 komentárov:

 1. oblecenie sa mi paci, ale tie pokryvky hlavy teda ani nahodou. tie s otvormi na usta vyzeraju vulgarne

  OdpovedaťOdstrániť
 2. OMG MAME ODBORNEHO KRITIKA NA SK HMMM ...SUPER :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Anonym kludne sa vyjadri ak sa ti nieco nepaci. Vsetko co som pisala je moj subjektivny nazor. ja sa do role odborneho kritika nepasujem. pekny den

   Odstrániť
 3. Asi sa s kritika slovenskej módnej tvorby stal jej obdivovateľ. Neviem ako inak to popísať. Naozaj sa mi to páči! Temer všetky kolekcie, až na tie, ktoré sa podľa môjho gusta zdajú byť príliš "divadelné". Mirka je môj jasný favorit, všetci sa môžu dovtípiť prečo. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Mirka ma svojou pánskou kolekciou dostala a vôbec mi nevadia jednoduché strihy... myslím, že ona mala presne zadefinované, koho by chcela týmito modelmi osloviť a preto nešla do žiadnych extrémov...

  a som fanúšik všetkých kabátov, ktoré sa objavili na prehliadke! vydarené, jeden po druhom!! :)

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Super fotky! Nektere modely jsou opravdu vyborne.

  Dekuju za mily komentar na mem blogu! :-)

  http://klaraspoint.blogspot.be/
  http://klaraspoint.blogspot.be/

  OdpovedaťOdstrániť
 6. vyzerá to nádejne, viaceré ;)

  OdpovedaťOdstrániť